دیافراگم در دوربین مداربسته چیست ؟

دیافراگم دوربین مداربسته یک کدام از قسمت های لنز دوربین است که وظیفه تهیه فروغ دوربین را برعهده دارااست .
دیافراگم چیست؟

دیافراگم-دوربین-مداربسته,,دیافراگم دوربین مداربسته

در تعریف دوچندان معمولی دیافراگم مثل یک روزنه است . روزنه ای که میزان عبور نوروفروغ از لنز را تهیه و تنظیم مینماید . ساختار دیافراگم دوربین ها با تقلید از ساختار عنبیه دیده آدم تشکیل‌شده . در زمان شبانه روز , میزان نوروروشنایی محیط فراوان عوض میشود . چیپ تصویر دوربین ها نمی تواند این تصویر را در چنین بازه زمانی بزرگی از تراز فروغ و روشنایی بسازد . برای برطرف کردن این ایراد از دیافراگم استفاده می‌شود . دیافراگم دوربین مداربسته به یک حسگر متصل است که با اخذ روشنایی محیط روزنه را بزرگ یا این که کوچک می‌کند .
چنانچه فروغ و روشنایی محیط مضاعف باشد روزنه کوچکتر می گردد و در‌حالتی که نوروروشنایی محیط کم باشد روزنه بزرگ می گردد تا نوروفروغ بیشتری را جذب نماید . از روش این مکانیزم بی آلایش می توان فارغ از اختلال تصویر دوربین را یک بازه زمانی نوری مضاعف بزرگ ساخت .
ارتباط دیافراگم با فوکوس دوربین
میزان گشوده و بسته بودن دیافراگم دوربین فقط بر روی فروغ و روشنایی محل ورود تاثیر نمی گذارد . گشوده بودن دیافراگم , میزان مسافت فوکوس دوربین را هم زیر الشعاع قرار می‌دهد . هر قدر دیافراگم دوربین بازتر باشد مسافت فوکوس دوربین کمتر است . برای ادراک خوب تر فرض فرمایید شما و عزیزان در مسافت های مختلفی از یک دوربین قرار گرفته اید . دوربین بر روی شما فوکوس کرده , ولی در موقعیت اول ( دیافراگم مضاعف بسته ) دوست شمارا نیز با وضوح خیر نشان می دهد . اکنون هرچه دیافراگم دوربین را بازتر کنیم دوست شما تارتر به حیث میرسد .

دیافراگم-دوربین-مقاله,,

تاثیر دیافراگم بر روی فوکوس دوربین های مداربسته منجر شده استفاده از دیافراگم خودکار در دوربین های مداربسته مضاعف محدود باشد . ساخت کنندگان دوربین های مداربسته عملکرد می‌کنند , دیافراگم دوربین را تا جای ممکن کوچک نگه دارا هستند تا از این شیوه بتوانند در بازه زمانی بزرگی از تصویر فوکوس را حفظ نمایند . نسبتاً هیچ یک از دوربین های لنز اثبات دیافراگم قابل تهیه و تنظیم ندارند . دیافراگم خود کار را فقط می‌توانید در دوربین های مداربسته جعبه با لنزهای قابل تهیه و تنظیم ببنید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *